Första tillfället av tre är 2026-11-10.
Syfte med gruppen är att ge dig som förälder kunskap om ätande, ätsvårigheter, måltidsstruktur och hur man kan introducera nya livsmedel. Du lär dig strategier och får stöttning att omsätta dem för att utveckla ditt barns ätande. I kursen varvas föreläsningar och diskussioner. Ni kommer också få hemuppgifter mellan tillfällena.
Denna utbildning riktar sig till föräldrar vars barn är aktuella på habiliteringen.
Målgrupp
En grupp för dig som är förälder till ett barn eller ungdom som har ätsvårigheter; som äter för lite, äter för ensidigt eller för mycket av vissa livsmedel. Gruppen riktar sig också till dig som har ett barn/ungdom som har svårt att delta vid en måltid.
Kursledare
Dietist Faadumo Mahamed och logoped Karin Åkesson
Tider
Tisdag 10 november 2026 kl. 09.00-11.00
Tisdag 24 november 2026 kl. 09.00-11.00
Tisdag 8 december 2026 kl. 09.00-11.00
Plats
Kursen hålls digitalt via Zoom. Länk skickas någon dag innan utbildningen startar. Du behöver ha tillgång till en dator eller surfplatta med internetuppkoppling.
Kostnad
Kursen är kostnadsfri
Anmälan
Anmäl dig senast 2026-11-03 via http://lok.rjl.se/extern. Du kan även anmäla dig via telefon på 010-242 43 50, vardagar kl. 08.00-12.00.
Om fler än en person kring ett barn anmäler sig görs en anmälan per person. Vi har inte möjlighet att ha tolk på denna utbildning.
Om du behöver ta ledigt från ditt arbete kan du ansöka om tillfällig föräldrapenning eller kontaktdag om ditt barn ännu inte fyllt 16 år. Kontakta försäkringskassan i förväg och ta reda på vad som gäller i ditt fall.
OBS! Barnet/ungdomen ska INTE vara med.
Välkommen!
Habiliteringscentrum